Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Nowości
Szatka do chrztu
Szatka do chrztu
29,99 zł
szt.
Szatka do chrztu
Szatka do chrztu
29,99 zł
szt.

Matka Boża Fatimska

Ikony to wyjątkowe obrazy sakralne, prezentujące wizerunki świętych, wydarzenia z ich życia, a także sceny biblijne oraz liturgiczne. Spośród wielu tego typu dzieł, szczególną czcią są otaczane cudowne wizerunki Maryi, w tym między innymi Matki Boskiej Fatimskiej. Sanktuarium w Fatimie jest celem wielu pielgrzymek i ośrodkiem kultu maryjnego, gdyż to właśnie tam w 1917 roku miało miejsce objawienie Matki Boskiej trojgu pastuszkom: Łucji, Hiacyncie oraz Franciszkowi.

Ikona Matki Boskiej Fatimskiej, nazywana również wizerunkiem Najświętszej Pani naszej Bogurodzicy Dziewicy Marii oraz ikoną „W Tobie Jedność” stanowi dzieło wyjątkowe, które na świecie znajdują się tylko w dwóch miejscach. Jedno z nich jest główną świętością Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w mieście Doniecku, we wschodniej części Ukrainy. Kilka lat temu został również wykonany, przez prawosławnego artystę, piękny wizerunek Matki Boskiej Fatimskiej, który w 2006 roku trafił do katolickiego kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Puszkinie (Carskim Siole) pod Petersburgiem w Rosji.

 

Pomysł namalowania ikony Matki Boskiej Fatimskiej

Idea stworzenia cudownego wizerunku Matki Boskiej Fatimskiej zrodziła się w sercu hiszpańskiego franciszkanina o. Mikołaja Burgos, proboszcza świątyni świętego Jana Chrzciciela w Puszkinie oraz pewnego prawosławnego twórcy ikon. Miał być to apel o zjednoczenie wszystkich chrześcijan poprzez kult i uczczenie Przenajświętszej Dziewicy Fatimskiego Orędzia.


Na ikonie Niepokalane Serce Matki Boskiej Fatimskiej zostało przedstawione w kształcie medalionu, który Dziewica trzyma i obejmuje swoimi dłońmi na wysokości piersi. Jest ono otoczone cierniami. Symbol ten jest interpretowany jako znak miłości Maryi do człowieka oraz Jej bólu, z powodu odrzucenia przez ludzi Miłosierdzia Boga. Ból Matki Boskiej może ukoić jedynie modlitwa różańcowa, dlatego w rękach Dziewicy można dostrzec różaniec, który jest przypomnieniem Jej fatimskiego wezwania: „Odmawiajcie codziennie różaniec”.


Druga, praktycznie identycznie namalowana ikona Matki Boskiej Fatimskiej została wykonana na Ukrainie i trafiła do cerkwi w Doniecku.

 

Wizerunek Maryi, który nawiedził różne miejsca święte

Matka Boska Fatimska w swojej ikonie odwiedziła wiele różnych miejsc świętych na całej ziemi. Jej obraz zawitał między innymi do Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie, a także do kościoła Prymatu Piotra nad jeziorem Genezaret w Ziemi Świętej. Dzieło to zostało stworzone z myślą o tym, by gdziekolwiek się pojawi, wszędzie wzywać naród chrześcijański do modlitwy i do jedności poprzez Maryję.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl